ŠTEFÁNKA

BRATISLAVSKÁ LEGENDA SA VRACIA

VÍTA VÁS ŠTEFÁNKA BY PULITZER ®

Historicky bola budova postavená v roku 1897 architektom a staviteľom Alexanderom Feiglerom ml. ako nájomný dvojdom na rohu Pallisadenweg a Kohlmarkt v eklektickom štýle. V ľavej časti bola pôvodne Mezeyho kaviareň. Majiteľkou domu bola Rosa Fleischmanová, ktorá dom neskôr prenajala Bélovi Hackenbergerovi, a tak rodina Hackenbergerovcov spravovala kaviareň od roku 1904. Príďte si vychutnať unikátnu atmosféru interiéru a dizajnu rakúsko-uhorskej monarchie.

Bratislavská Štefánka sa v týchto dňoch konečne dočkala svojej kompletnej rekonštrukcie a prináša do Bratislavy opäť závan starých dobrých čias z prvej polovice 20. storočia.

Pozývame Vás do znovuotvorenej zrekonštruovanej Štefánky.

Gastronomický zážitok

Nechajte sa zviesť gastronomickým zážitkom regionálnej a svetovej kuchyne pod vedením profesionálneho tímu.

ŠTEFÁNKA BY PULITZER ®

Dnes sa kaviareň Štefánka vracia nielen k pôvodnému názvu, ale aj k pôvodnému mondénnemu monarchistickému duchu.

Rekonštrukcia priestorov priniesla nielen návrat k pôvodnému interiéru s prvkami secesie, ale aj modernizáciu technológií a novú kvalitu služieb na vysokej úrovni.

Svojím novozrekonštruovaným interiérom dnes odkazuje na štýl a noblesu z čias rakúsko-uhorskej monarchie, keď zažívala zlaté časy. Na toto výnimočné obdobie bratislavských dejín nadväzuje aj svojím konceptom jedálneho lístka, ktorý ponúka kuchyňu z bratislavského regiónu doplnenú o svetové špeciality. Rekonštrukcia priestorov priniesla nielen návrat k pôvodnému interiéru s prvkami secesie, ale aj modernizáciu technológií a novú kvalitu služieb na vysokej úrovni. Spĺňa tak moderný gastronomický nadštandard, ktorý poteší každého milovníka dobrého jedla. Príďte sa presvedčiť sami. Štefánka vás pozýva na raňajky, obedy alebo večere v krásnom priestore v srdci Bratislavy.

PRINCEZNA ŠTEFÁNIA DALA SÚHLAS

Kaviareň niesla názov Štefánia podľa princezny od r. 1904

V roku 1897 postavil architekt a staviteľ Alexander Feigler ml. nájomný dvojdom na rohu Pallisadenweg a Kohlmarkt v eklektickom štýle. V ľavej časti bola pôvodne Mezeyho kaviareň. Majiteľkou domu bola Rosa Fleischmanová, ktorá dom neskôr prenajala Bélovi Hackenbergerovi, a tak rodina Hackenbergerovcov spravovala kaviareň od roku 1904, keď poprosila jej výsosť, vdovu po nasledovníkovi rakúsko-uhorského trónu princovi Rudolfovi, princeznú Štefániu, o zvolenie, aby kaviareň mohla niesť jej meno. S jej súhlasom sa kaviarni začalo hovoriť Štefánia a po vzniku ČSR Štefánka. Neskôr aj ulica (Stephaniengasse) bola pomenovaná po tejto obľúbenej princeznej. Ulica bola veľmi známa, lebo pri významnejších cisárskych návštevách sa tu stavali alegorické „slávobrány“ pre vzácnych hostí. Po Štefániinej jedinej dcére bola pomenovaná aj ďalšia bratislavská kaviareň Alžbetka.

V medzivojnovom období hrávali v kaviarni Štefánia najlepší cigánski primáši. Otváralo sa už o šiestej ráno (známe boli raňajky v Štefánke) a záverečná sa často posunula až do ďalšieho svitania. V roku 1935 pán Vojtech Hackenberger, posledný z dynastie, zrekonštruoval a zmodernizoval priestory. Podávala sa výhradne káva z čerstvo upražených zŕn, minútky, zákusky, miestny sekt a pravé francúzske šampanské. Bol zavedený telefón, počúvalo sa rádio, fajčili cigary a v zadnej časti kaviarne boli dva biliardové stoly.

Aj v 30. a 40. rokoch minulého storočia bola Štefánka jednou z najprestížnejších bratislavských kaviarní. Bola obľúbeným miestom posedenia bratislavskej inteligencie, spisovateľov, básnikov, žurnalistov, bohémov, umelcov i flamendrov. Atmosféru Štefánky si Bratislavčania už len v oklieštenej forme mohli vychutnávať do začiatku 80. rokov.